Sazenice habru

 

Habr je rostlinou polostinnou, roste od nížin až po pásma pahorkatin. Je nenáročný na půdu, snese téměř jakékoli podmínky, ale lépe se mu daří v půdě propustné a živné. Snese alkalické až kyselé prostředí i relativně vysokou hladinu spodní vody. Proto je i mimo jiné nezaměnitelný unikát mezi listnáči. Habr můžete vysadit jak na stinném, tak i na slunném místě, navíc snáší vyšší půdní vlhkost než buk. Můžeme ho tudíž použít i k výsadbě živého plotu na severní straně budovy. Snese i krátkodobé zamokření kořenů.

Habr obecný kvete v dubnu až květnu. Samčí květy jsou převislé jehnědy na postranních loňských větévkách, samičí jsou krátké přímé jehnědy na konci loňských letorostů.

Po oplození se během léta vyvíjejí zploštělé, vejčité, žebernaté, jednosemenné oříšky, zpočátku se zeleným, později hnědým křídlem, v převislých plodenstvích; křídlo je tvořeno trojcípým listencem. Plody habru dozrávají v říjnu; zaseté zpravidla přeleží, tzn. že klíčí až druhé jaro po dozrání. Habry se rozmnožují výhradně generativně – výsadbou semeny, ale snadno se také obnovují z pařezů. Semení téměř každoročně, klíčivost je 60 až 70 % a uchovává se asi 1 rok, při uložení plodů v písku i 2-3 roky.

Semenáček nese dvě silné, okrouhle vejčité dělohy. První pravé listy se vyvíjejí velmi brzy a mívají podobu normálních listů.

Habr obecný je zvyklý na zdejší podmínky a proto se snadno ujímá. Sazenice si můžeme vypěstovat ze semínka, ale to je poměrně náročné, nebo zakoupit v okrasné školce. Kontejnerované sazenice habru obecného vám umožní výsadbu po celý rok. Před výsadbou je potřeba u sazenice habru správně zastříhat obrosty. První rok od výsadby sazenice habru neudělají žádný viditelný pokrok, budou zakořeňovat a pořádně růst začnou až v dalším roce, ročně pak přirůstají o 25 až 35 cm. Velikost vhodných sazenic habru je 35 – 125 cm, sázíme i mladé prostokořenné habry bez balu, 4-6 sazenic habru na 1m živého plotu.

Pokud jsou větvičky habrů uschlé, zbarví se světle hnědě a nehtem z nich nelze sedřít kůru. Jestliže jsou habry živé, mají šedou barvu a kůru lze sedřít nehtem a po sedření se pod ní objeví světle zelené lýko. Někdy se stane, že již rašícím habrům zaschnou mladé lístky a přesto, že sazenice zůstává živá, nemá už dost síly znovu obrazit, to se může podařit třeba až druhým rokem.

Po výsadbě je dobré zalít sazenice habru alespoň 10 litry vody a zamulčovat kůrou. Mulčování je velmi důležité, protože potlačuje růst plevelů a pomáhá udržet cennou vlhkost okolní půdy.

Roubované kultivary habru pak uplatníme hlavně ve veřejné výsadbě v menších skupinách, nebo i na privátních zahradách jako solitéry. Habry jsou vhodné i jako volně rostoucí a tvarované solitéry.

 

Habry můžete zakoupit nebo objednat v naší prodejně Okrasná školka Svrkyně s.r.o.