Správné zalévání

 

Habr obecný je velmi nenáročný na zálivku, to je i jeden z hlavních důvodů, proč je tak oblíben. Obecně platí, že musíme rozlišit mezi zálivkou čerstvě zasazené sazenice habru, a stromku, který je již dobře zakořeněn.

Mladé habry, pokud jsou sázeny v prostokořenné formě bez balu, na pár hodin před výsadbou namočíme celé do vody. Po zasazení sazenic je nutné provést prvotní důkladnou zálivku, počítejte podle velikosti rostliny až s 10 litry vody na jednu sazenici habru. Sazenice pak dále pravidelně zaléváme, dokud dobře nezakoření. Doporučujeme habry zamulčovat kůrou. Mulčování je velmi důležité, protože potlačí růst plevelů a pomáhá udržet vlhkost půdy. Po výsadbě je habr nejnáchylnější k uhynutí, a proto tento čas rozhodně nepodceňujeme.

V případě, že sázíme kontejnerované sazenice habru, máme postup výrazně ulehčen. Jednotlivé sazenice zasadíme, bez nutnosti máčení balu, a pak dobře zalijeme. Opět počítáme zhruba 10 litrů na jednu sazenici, a pokud budeme v pravidelné zálivce pokračovat, ujmutí mladých habrů bude zaručené. Pokud sázíme habr jako živý plot, je výhodné použít kapkovou závlahu nebo hadici pro závlahu živých plotů, která nám umožní zavlažovat vysazený živý plot z habrů po celé jeho délce, a to rovnoměrně. Dosažené výsledky v přírůstcích takto zavlažovaných habrů jsou velmi markantní. Pokud tedy pospícháte, a chcete mít váš živý plot z habrů rychle vysoký a hustý, na zavlažování rozhodně nezapomeňte.

Pokud jsou větvičky habrů uschlé, zbarví se světle hnědě a nehtem z nich nelze sedřít kůru. Jestliže jsou habry živé, mají šedou barvu a kůru lze sedřít nehtem a po sedření se pod ní objeví světle zelené lýko. Někdy se stane, že již rašícím habrům zaschnou mladé lístky a přesto, že sazenice zůstává živá, nemá už dost síly znovu obrazit, to se může podařit třeba až druhým rokem.